Muzejs pieņem ziedojumos veco datortehniku, lai noziedotu, sazinieties ar mums icq - 308-828-898

Pilnīga, vai daļēja, šīs lapas satura pārpublicēšana bez autora atļaujas - aizliegta!

Macintosh PoweMac G4 Model: M7825LL/B

Rakstīja: MaiklsBlack 27 апреля, 2012

Paldies Marekam

Lasīt visu rakstu »

Texas Instruments TI-99/4A (Model №: PHC004A)

Rakstīja: MaiklsBlack 25 апреля, 2012

Paldies Marekam

================================================================================================

Texas Instruments TI-99/4A выпущенный в июне 1981 года был одним из первых домашних компьютеров, первоначальная цена состовляла  525 $.  Это была улучшенная версия модели TI-99/4 не такой успешной. В модели TI-99/4A добавлен дополнительный графический режим и  строчные буквы. Для этой модели были доступны периферийные устройства —  контроллер и 5.25″ дисковод гибких дисков, RS-232 карта.

MANUFACTURER      Texas Instruments
TYPE      Home Computer
ORIGIN      U.S.A.
YEAR      1981
END OF PRODUCTION      1984
BUILT IN LANGUAGE      TI Basic
KEYBOARD      QWERTY full-stroke keyboard, 48 keys
2 x SHIFT, CTRL, ALPHA LOCK, FCTN
CPU      TI TMS 9900 (with 256 bytes ‘cache’, actually it accesses to 256 bytes of RAM)
SPEED      3,3 MHz
CO-PROCESSOR      TMS 9918 (TMS 9929 in Europe) — Video / Sprite
RAM      16 KB — Memory expansion card can be added : 4 KB or 32 KB (up to 52 KB)
VRAM      16 KB
ROM      26 KB   8 KB ROM connected to the CPU + 18 KB ROM in byte-serial bit-mapped circuits (usually known as GROM, Graphic Only Memory)
TEXT MODES      32 x 24 (16 colors), 40 x 24 (2 colors)
GRAPHIC MODES      Multicolor mode : 48 x 64 with 16 colors
256 x 192 with 16 colors (only accesed via machine code)
Sprites (only with TI-Extended Basic)
COLOrsc      16
SOUND      3 channels, 5 octaves (110hz to 55khz) and 1 noise channel (periodic and white)
SIZE / WEIGHT      38 x 25,5 x 6 cm / 2,15 kg
I/O PORTS      Tape interface, RGB video, Joystick (2), cartridge slot (Solid State Cartridge)
OS      TI’s own system, but a p-code card could be added, which gave access to the UCSD p-system and a Pascal compiler.
POWER SUPPLY      Special TI external PSU  (pins 1,2 : 16v / 1,6A — pins 2,4 : 8v / 0,15A)

Lasīt visu rakstu »

Apple ProMouse (USB)

Rakstīja: MaiklsBlack 25 апреля, 2012

Sony MiniDisk

Rakstīja: MaiklsBlack 25 апреля, 2012

Paldies Rimantam

====================================================================================================

MiniDisc Sony  — магнито-оптический носитель информации. Разработан и впервые представлен компанией Sony 12  в январе 1992 года. Задуман был  как замена компакт-кассетам, к тому времени уже полностью изжившим себя. Мини диск можно использовать для хранения любого  вида цифровых данных. Наиболее широко мини диски применяются для хранения аудио информации.

Macintosh PowerBook G3

Rakstīja: MaiklsBlack 25 апреля, 2012

Šis klēpjdators PowerBook G3 es dabūju maiņas rezultāta. Strādājošs, ar Mac OS 9.2, nav oriģināla barošanas bloka un ir nestrādājošs akumulators.

=================================================================================================

Процессор: PowerPC 750 (G3)   266 MHz
Частота сис.шины: 66 MHz
Тип RAM : PC100 SDRAM
Оперативная память:  64 MB
Видеокарта: ATI Rage Pro LT graphics with 4 MB of SDRAM
Дисплей: 14.1″ color TFT 1024×768 resolution
Жёсткий диск 4 GB
Интерфейс жесткого диска: EIDE/ATA-2
CD-ROM   20X
Модем  56.6k
Флоппи  1.44 MB

Lasīt visu rakstu »

Kalkulators «Электроника МК-51»

Rakstīja: MaiklsBlack 25 апреля, 2012

Paldies Marekam

=================================================================================================

Электроника МК-51 — советский инженерный калькулятор с питанием от литиевого элемента типа ДМЛ-120 (МЛ2325, CR2325). Выпускался с 1982 года на заводах «Ангстрем» и «Искра» и продавался по цене 70 рублей в исполнении с литиевой батареей и 67 рублей, если использовались 2 батареи СЦ-32.Главным недостатком этой модели являлся механический выключатель питания, в результате окисления контакты которого, приводили к возможному самопроизвольному сбросу. По своим функциональным возможностям является клоном калькулятора Casio FX-2500.

AVerMedia JOYTV

Rakstīja: MaiklsBlack 25 апреля, 2012

Paldies Marekam

====================================================================================================

AVerMedia JOYTV — это внешнее устройство с пультом дистанционного управления, позволяющее использовать монитор для просмотра телепередач (без подключения к системному блоку), а также подключить видеомагнитофон или игровую приставку. Интерфейс данных отсутствует. Есть возможность использования без подключения к РС.
Звуковой вход/выход — Стерео Audio In/Out, Ext. Speakers.
Поддерживаемые форматы —   SECAM D/K.
TV вход — RCA, S-video, коаксиальный,S-Video — PAL/SECAM.
TV выход — RCA.
Питание —   2 батарейки типа AAA для пульта ДУ (мне к сожалению достался без него).
Размеры внешние    21 х 16 х 4.25 см, ДУ — 18 х 5.6 см
Поддержка ОС — не требуется.
Прочее это — стереозвук, таймер отключения, 181 канал, экранное меню, вывод сигнала на VCR или на карту видео захвата
Вес    590 г

К сожалению данный тюнер не совместим с мониторами LCD

Mini plotters Commodore VC-1520

Rakstīja: MaiklsBlack 24 апреля, 2012

Paldies Marekam

Lasīt visu rakstu »

Atari Discwasher two into one 99/4A adapter 9 pin

Rakstīja: MaiklsBlack 24 апреля, 2012

Paldies Marekam

Avize «Siguldas elpa» raksts «Vienīgā un lielākā privātā datoru kolekcija Baltijā atrodas Siguldā» 01-2012.g.

Rakstīja: MaiklsBlack 23 апреля, 2012

Nedaudz palabots no kļūdām teksts:

Vienīgā un lielākā privātā kolekcija Baltijā atrodas Siguldā

Silvija Lapiņa

Ja pirms divdesmit gadiem dators Latvijas iedzīvotāju mājās bija brīnums, tad šobrīd tā jau ir ikdiena. Piedevām, tehnoloģijas attītās tik strauji, ka gluži vai neiespējami visam jaunajam izsekot līdzi, bet vecā tehnika lēnām tiek aizmirsta. Siguldā ir kāds kolekcionārs, kas aizvēsturisko aparatūru cenšas ne tikai saglabāt kā eksponātus, bet arī uzturēt darba kārtībā. Gada nogalē laikraksts viesojās pie Mihaila Babjoniševa, kurš izveidojis veco datoru muzeju.

Vēl pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados Mihails Babjoniševs dzīvoja Krievijā, Orenburgas apgabalā. 1953.gadā vecāki no Maskavas mājās atveda radioaparātu ORZ, ko pie viņiem klausīties nāca visi sādžas iedzīvotāji. Toreiz piektklasnieks, paralēli mācībām, darbojās radio pulciņā. Saskarsme ar tehniku turpinājās arī militārajā dienestā, kur viņš pildīja sakarnieka pienākumus. Pēc dienesta, 1967.gadā, Mihails Babjoniševs ieradās Siguldā un sāka strādāt Siguldas televīzijas tornī par elektromehāniķi, pēc tam darbojās Eksperimentālajā Ražošanas Laboratorijā Siguldā, no 1986.gadā pašmācības ceļā sāka apgūt visu, kas saistīts ar datoriem, un saka strādāt ar savu pirmo profesionālo datoru, kas maksāja 2,5 tūkstošus rubļu.. Jāpiebilst, ka tehniskās zināšanas M. Babjoniševs papildināja Rīgas Politehniskā institūta radiotehnikas fakultātē, bet ģimenes apstākļu dēļ augstskolu nepabeidza. Vēlāk iestājās tehnikumā, kur neklātienē turpināja izglītošanos lauksaimniecības elektrifikācijas jomā.

Tehnikas dažādība

Muzejs aizņem samērā lielu daļu no privātmājas telpām, kur aplūkojami ne tikai datori. Plauktos vietu raduši printeri, telefoni, lauku telefoni, starp tiem arī 1942.gada Amerikas Savienoto Valstu lauku telefons, kādas iestādes direktora telefons ar sešām līnijām, telegrāfa aparāts, kas ir absolūtā darba kārtībā, te arī kādas lidmašīnas melnā kaste. Muzejā skatāmi virkne procesoru, arī vecas ferītu atmiņas moduli no lampu datoriem, tādi, kur katrs bits rokām aptaustāms, interesanta dizaina flešatmiņas, arī tikai 256 kilobaitu jaudīgas, lentveidīgie informācijas nesēji, dažādu collu diskešu kartes, kuras šobrīd praktiski vairs neeksistē, jo tiek izmantoti USB, fleši un bluetuz. Te arī skaitļotāji, sākot ar Padomju Savienībā ražoto mehānisko ”Feliksu”, kas savu nosaukumu Krievija ieguva, pateicoties Feliksa Dzeržinska vārdā nosauktajai rūpnīcai, bet kuru 1820.gadā izgudroja francūzis un vairāk nekā 100 gadus tie tika ražoti praktiski bez jebkādām izmaiņām. Uzmanības vērts ir 25kg smagais krievu elektromehāniskais kalkulators, ar kura palīdzību grāmatveži aprēķināja algas, tāpat elektriskās rakstāmmašīnas, to vidū 1932.gada mehāniska rakstam mašīna  „Mercedes”. Citā telpā izvietota radiotehnika, kuras starpā ir arī 1950.gadā rūpnīcā RRR «Riga-T755″ ražotais aparāts, tepat arī Mihaila ar mazdēlu paštaisītais detektoru uztvērējs, kāda radioamatiera paštaisītais  radioaparāts, kam izmantotas Vācijā ražotas detaļas, te arī kāds vēsturisks televizors „Rekords”, tieši tāds, ko Babjoniševu ģimene iegādājusies 1972.gadā. Mihails saka, ka tik liela privātā kolekcija ir viņam vienīgajam Baltijā

Kolekcijas lielākā daļa – datori

Bez jau iepriekš minētās tehnikas lielāko daļu muzejā aizņem vairāk nekā 40 firmu, dažādu paaudžu, dažādas jaudas, 90% strādājošu galda datoru, ko Mihails sauc par kompjūteriem, kā tie tiekot dēvēti visās valodās visā pasaulē. Interesantākais, ka daļu šīs ”mantības” kolekcionārs savācis, kā pats saka, izgāztuvēs, bet vairumu viņam dāvājuši cilvēki. Starp eksponātiem redzams japāņu firmas Yamaha ražojums Krievijas tirgum, ko izmantoja kā mācību līdzekli skolās. Kolekcijā atrodams Siguldā pirmais profesionālais galda dators ” Gulip 286”, ko 1986.gadā lietoja ERL laboratorija. Šeit ari var apskatīt informācija nesējus pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Bulgārijā ražotas cietas disksus ar tikai trīs megabaitu (MB) lielu atmiņu no Krievu datoriem „SM1” un  Minskas 32”  . Jāpiebilst, ka muzejā apskatāms arī 20kg smags portatīvais dators, ko izmantoja 80to gadu sākumā.

Kolekcijas īpašnieks zina stāstīt arī par datoru un citu tehnisku izgudrojumu vēsturi, kas ir visai interesanta. Viņš atklāj, ka visvecākais viņam  ir 1972.gadā ražotais termināls.. 1975.gadā Ed Roberts, kura vairs nav starp dzīvajiem, izgudroja pirmo Altair 8800, kam nebija ne klaviatūras, ne videomonitora un kuru varēja pieslēgt pie šī termināla, savukārt pirmo procesoru ”4004” izgudroja firma Intel 1971.gadā pēc japāņu firmas Busicom pasutījuma. Tas bija četru bitu procesors ar 108 KH frekvenci un sastāvēja no 2300 tranzistoriem. Tagadējiem ”Pentium 4” procesoriem, ar kādu strādā pats Mihails, ir 42 miljons tranzistoru, kas pietuvojas trīs un vairāk gigahercu jaudai. Vislielāko lampu datoru izbūvēja 1945.gadā Amerikā, tas svēra vairāk nekā 70 tonnas un sastāvēja no 18 tūkstošiem elektronisku lampu, kas prasīja milzīgu enerģijas patēriņu. Arī pirmais elektromehāniskais kalkulators, kas bija izgudrots 1941.gadā, svēra apmēram 7 tonnas un sastāvēja no 750 tūkstošiem detaļu.

Tagad diezin vai kāds aizdomājas, ka datoru ēras sākumā tajos ievadītā informācija pie izslēgšanas pazuda. Toreiz zinātnieki pielika pūles, lai izdomātu kā informāciju saglabāt, un 1956.gadā IBM firma izgudroja pirmo cieto disku, kas svēra turpat tonnu un lieluma ziņā atgādināja divus ledusskapjus. Šī diska informācijas ietilpība – pieci megabaiti! Firmām, kuras lietoja lampu datorus, IBM šos diskus izīrēja par 35 tūkstošiem dolāru gadā. 1973.gadā jau parādījās pirmie disku lasītāji, kas sastāvēja no diviem motoriem.

Jautāts par datora iespējām nākotnē, Mihails saka, ka no pirmā galda datora līdz tagadējam plaukstu datoram ir notikušas milzīgas izmaiņas gan atmiņas ietilpības, gan citu iespēju ziņā. Jau šobrīd tā vadāmība iespējama ar balss palīdzību, kas noder cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Sarežģīto tehniku cilvēks, kura ķermenim pieslēgti speciāli vadi, var vadīt ar domu impulsu palīdzību. ”Tehnika attīstās tik strauji, ka pēc zināma laika būs kā fantastikas filmās – arī pulksteņa lieluma datoram būs neizmērojamas iespējas,” bilst Mihails. Bet vai tas neapdraud cilvēci? ”Grāmatās, žurnālos, laikrakstos un filmās ir atainota mašīnu buntošanās, bet es domāju, ka diezin vai dzīvē tas ir iespējams, jo cilvēka varā ir visu kontrolēt. Tikai saprātīgajām būtnēm jādomā, ko tās dara, jo vienu, otru korporāciju interesē tikai nauda, nauda. Bet zeme ir dzīva būtne, un to nedrīkst tik bezgalīgi piesārņot! Tāpēc jau arī tā sāk pretoties. Ir informācija, ka otrpus saulei atrodas zemei līdzīga planēta, kas pēc zinātnieku prognozēm ir 250 miljardu gadus vecāka par mūsu planētu. Iedomājieties, kāda tur ir attīstība!”

Mihails savas zināšanas par datoru attīstību ir piedāvājis skolām, bet interesi līdz šim neviens nav izrādījis. Kolekcionārs saka: ”Bērni vairāk spēlē spēlītes, interneta vietnēs raksta rupjības un čato, bet nezin, no kā tā brīnumkaste sastāv un kāds ir tās darbības princips. Mūsdienās tehnika ir ”vienreizēja”, detaļas, ko izmantoja līdzšinējiem datoriem, jaunajiem vairs neder.”

Iespējams, ka Mihaila muzeju ar laiku pārvaldīs viņa mazdēls Ilmārs Valts, kurš ieklausās vectēva stāstītajā, bet pagaidām, kā smej kolekcionārs, vairāk pārzina savu datoru un spēlītes.